| Customization: | Available |
|---|---|
| Grounding: | Standard Grounding |
| Type: | Without Switch |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
WIFI EU Standard Switched Socket Smart Socket Double EU Socket Tempered Glass Plate Wifi Socket
The switch contacts are made of high-quality silver alloy material, which has a good performance against electric arc and melt weld. The on-off operations exceed 40000 times.
The socket is made of phosphor bronze, which has the character of good electrical conductivity and lasting elasticity.
| Model | Complete Model |
| Price | Good Price |
| Outline Size | 82×153mm |
| Installation Size | 60mm/120mm |
| Material | Plastic |
| Copper | QSn5.6-0.1 H62 Hpb59 |
switch specification
| Lifetime | ≥40000 |
| Heat-resistant | 100 • C / 1h |
| Insulation Resistance | ≥5M Ω |
| Damp Resistance | 48h > 5M Ω |
| Temperature Raise | ≤ 45K |
| Earthing Provision | ≤0.05M Ω |





Company Profile
Shanghai Shinelite Electric Co.,Ltd is a well-established company with 12 years manufacturing experience of making electrical accessories,which specializes in manufacturing British Standard and Euro Standard accessories. Our main market is Europe, Middle East, South America,Africa and Asia.
Our products contain more than 30 series and 1600 items,among which include wall switch,socket,extension socket, MCCB MCB,lampholder,plug,junction box,ceiling rose,metal box and other electrical accessories.
With advanced technology,strict quality control system,we provide you with superior products and security guarantees . There are more than 200 employees currently working in our factory,and have obtained 45 patents for our different series products. With competitive price,on-time delivery,favorable after-sales service Shinelite company is your best reliable partner




