|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Color: | White |
| Installation Method: | Wallmounted |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE CB GCC Certificate 2026 Shinelite Factory Price Super Slim Plate Wall Switch 10 A Switch
The switch contacts are made of high-quality silver alloy material, which has a good performance against electric arc and melt weld. The on-off operations exceed 40000 times.
The socket is made of phosphor bronze, which has the character of good electrical conductivity and lasting elasticity.
| Model | Complete Model |
| Price | Good Price |
| Outline Size | 86×86mm/86×146mm |
| Installation Size | 60mm/120mm |
| Material | Plastic |
| Copper | QSn5.6-0.1 H62 Hpb59 |
switch specification
| Lifetime | ≥40000 |
| Heat-resistant | 100 • C / 1h |
| Insulation Resistance | ≥5M Ω |
| Damp Resistance | 48h > 5M Ω |
| Temperature Raise | ≤ 45K |
| Earthing Provision | ≤0.05M Ω |





Company Profile
Shanghai Shinelite Electric Co., Ltd is a well-established company with 15 years of manufacturing experience,
which specializes in manufacturing British Standard wiring accessories. Our main market is Europe, the Middle
East, South America, Africa, and Asia.
Our products contain more than 20 series and 1000 items, including wall switches, sockets, extension sockets,
lamp holders, plugs, junction boxes, ceiling rose, metal boxes, and other electrical accessories



