|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Grounding: | Standard Grounding |
| Type: | With Switch |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The switch contacts are made of high-quality silver alloy material, which has a good performance against electric arc and melt weld. The on-off operations exceed 40000 times.
The socket is made of phosphor bronze, which has the character of good electrical conductivity and lasting elasticity.
| Model | Complete Model |
| Price | Good Price |
| Outline Size | 86×86mm/86×146mm |
| Installation Size | 60mm/120mm |
| Material | Plastic |
| Copper | QSn5.6-0.1 H62 Hpb59 |
switch specification
| Lifetime | ≥40000 |
| Heat-resistant | 100 • C / 1h |
| Insulation Resistance | ≥5M Ω |
| Damp Resistance | 48h > 5M Ω |
| Temperature Raise | ≤ 45K |
| Earthing Provision | ≤0.05M Ω |
Socket specification
| Lifetime | ≥5000 |
| Heat-resistant | 100 • C / 1h |
| Insulation Resistance | ≥5M Ω |
| Damp Resistance | 48h > 5M Ω |
| Temperature Raise | ≤ 45K |
| Earthing Provision | ≤0.05M Ω |









Company Profile
Shanghai Shinelite Electric Co., Ltd is a well-established company with 15 years of manufacturing experience,
which specializes in manufacturing British Standard wiring accessories. Our main market is Europe, the Middle
East, South America, Africa, and Asia.
Our products contain more than 20 series and 1000 items, including wall switches, sockets, extension sockets,
lamp holders, plugs, junction boxes, ceiling rose, metal boxes, and other electrical accessories
On October 15-19 2023, Shanghai Shinelite Electric Co., Ltd participated in the 134th Canton Fair. The number of exhibitors in this year's Canton Fair hit a record high.
As an exhibitor, we had a fruitful result. We received many customers from our target markets, mainly from the Middle East, Europe, and Southeast Asia.
Our regular customers were actively invited to visit us at the fair, and our relationship has been further strengthened. New customers actively negotiated and further established cooperative relationships.
1. Brand: Our brand name is SHINELITE, we produce more than 20 series and 1000 items including wall switches, and sockets.plugs, adaptors, lamp holders, and other electrical accessories.
2. History: We've more than 12 years of history, and 60% of nearly 200 workers have at least 5 years of production experience to ensure production efficiency and stability.
3. Quality: Our products are CE CB SASO approved and our factory is qualified with ISO9001.
4. Marketing Supports: We provide strong marketing support and OEM services.Promotion gifts such as Pens, Calculators, T-shirts, Advertisement Boards, etc.
5. Service: We offer the best services and a 15-year guarantee for our products because we treat our clients as our partners not just a buyer.