| Customization: | Available |
|---|---|
| Color Temperature: | 3000K-8500K |
| Lamp Body Material: | Aluminum |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | SL-BL-3W |
| Light Source | LED |
| Input Voltage | 180-265V |
| CRI | ≥80 |
| Material | Aluminum+PC |
| Certification | CCC,CE,RoHS |
| Optional Power | 3W/5W/7W/9W/12W/15W/18W/20W/24W |
| Lamp Size | 3W: 45*78mm 5W: 50*82mm 7W: 60×107mm 9W: 60×110mm 12W: 60×119mm 15W: 70×137mm 18W: 80×154mm 20W: 95×174mm 24W: 95×186mm |
| Color temperature | 8500K/6500K/3000K |
| Base | E27/B22 |
Shanghai Shinelite Electric Co.,Ltd is a well-established company with 12 years manufacturing experience,
which specializes in manufacturing British Standard wiring accessories.
Our main market is Europe, Middle East, South America,Africa and Asia.
Our products contain more than 15 series and 1000 items, including wall switch, socket, extension socket,lampholder, plug, junction box, ceiling rose, metal box and other electrical accessories.
The switch contacts are made of high quality silver alloy material,which have a good performance against electric arc and melt weld.The on-off operations exceed40000 times.
The socket are made of phosphor bronze, which have the character of good electrical conductivity and lasting elasticity.




