| Customization: | Available |
|---|---|
| Color: | Gold, Black, White, Silver, OEM Color |
| Installation Method: | Hanging |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
2025 UK Standard Bestseller switch with Plastic Middle Plate 15 Year Warranty with CE CB
The switch contacts are made of high quality silver alloy material,which have a good performance against electric arc and melt weld.The on-off operations exceed40000 times.The socket are made of phosphor bronze, which have the character of good electrical conductivity and lasting elasticity.
Our main market is Europe, Middle East, South America,Africa and Asia. Our products contain more than 30 series and 1600 items,among which include wall switch,socket,extension socket, MCCB MCB,lampholder,plug,junction box,ceiling rose,metal box and other electrical accessories.With advanced technology,strict quality control system,we provide you with superior products and security guarantees . There are more than 200 employees currently working in our factory,and have obtained 45 patents for our different series products.With competitive price,on-time delivery,favorable after-sales service Shinelite company is your best reliable partne
| Model | Complete Model |
| Price | Good Price |
| Outline Size | 86×86mm/86×146mm |
| Installation Size | 60mm/120mm |
| Material | Plastic |
| Copper | QSn5.6-0.1 H62 Hpb59 |
switch specification
| Lifetime | ≥40000 |
| Heat-resistant | 100 • C / 1h |
| Insulation Resistance | ≥5M Ω |
| Damp Resistance | 48h > 5M Ω |
| Temperature Raise | ≤ 45K |
| Earthing Provision | ≤0.05M Ω |
Socket specification
| Lifetime | ≥5000 |
| Heat-resistant | 100 • C / 1h |
| Insulation Resistance | ≥5M Ω |
| Damp Resistance | 48h > 5M Ω |
| Temperature Raise | ≤ 45K |
| Earthing Provision | ≤0.05M Ω |




Company Profile
Shanghai Shinelite Electric Co.,Ltd is a well-established company with 15 years manufacturing experience,
which specializes in manufacturing British Standard wiring accessories.Our main market is Europe,Middle
East,South America,Africa and Asia.
Our products contain more than 20 series and 1000 items,including wall switch,socket,extension socket,
lampholder,plug,junction box,ceiling rose,metal box and other electrical accessories
| WHY CHOOSE US |
1.Brand: Our brand name is SHINELITE,we are producing more than 20 series and 1000 items including wall switch
socket.plugs,adaptors,lampholders and other electrical accessories.
2.History: We've more than 12 years history,and 60% of nearly 200 workers have at least 5 yearsproduction experience
to make sure the production efficiency and stability.
3.Quanlity:Our products are CE CB SASO approval and our factory is qualified with ISO9001.
4.Marketing Supports: We provide strong marketing supports and OEM services.Promotion gifts such as Pens,Calculator, T-Shirt, Advertisement Boards etc.
5.Service:We do best services and 15 years guarantee to our products,because we treat our clients as our partners not just a buyer.
Q1.What's your terms of packing?
A1:Generally,we pack our goods in boxes and standard cartons.If you have legally registered patent,we can pack the goods in your branded boxes after getting your authorization letters.
Q2:What is your terms of payment?
A1:T/T 30% as deposit,and 70% before delivery.We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3:What is your terms of delivery?
A1:EXW,FOB,CFR,CIF,DDU.
Q4:How about your delivery time?
A4:Generally,it will take 25-30 days after receiving your advance payment.The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
Q5:Can you produce according to the samples?
A5:Yes,we can produce by your samples or technical drawings.We can build the molds and fictures.
Q6:What is your sample policy?
A6:We can supply the sample if we have ready parts in stock,but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q7:Do you test all your goods before delivery?
A7:Yes,we have 100% test before delivery.